Петър Стоянович - Историкът, който свързва миналото с настоящето
Познавате ли историка, който не само изучава миналото, но и активно участва в създаването на съвременната българска история? Петър Стоянович е една от най-интригуващите фигури в съвременната българска наука и политика - човек, който успешно съчетава академичните изследвания с практическата дейност в държавното управление.
Кой е Петър Стоянович?
Петър Иванов Стоянович е роден на 25 юни 1967 година в София и представлява рядкия тип интелектуалец, който еднакво успешно се движи в света на науката, политиката и журналистиката. Доктор на историческите науки, професор в Института за исторически изследвания на БАН, бивш министър на културата - това са само част от титлите, които определят многопластовата му личност.
Но какво прави Петър Стоянович толкова особен? Отговорът се крие не само в професионалните му постижения, но и в уникалното семейно наследство, което носи.
Семейно наследство, което определя съдбата
Семейната история на Петър Стоянович чете като исторически роман. Той е правнук на Иван Стоянович – Аджелето, легендарният националреволюционер и съединист, който играе ключова роля в българската история. Дядо му, д-р Петър Стоянович, завършва държавни науки в Германия и става генерален директор на концерна "Реемсма" за Югоизточна Европа.
Артистичната жилка идва от майка му - Ани Бакалова (1940-2016), известната театрална и филмова актриса, която българската публика помни с обич. Баща му, Иван Стоянович (1930-1999), е признат кинокритик, журналист и писател, а брат му Димитър също следва семейната традиция в журналистиката като сценарист.
Не е ли удивително как семейните традиции се преплитат с личните интереси и формират научната специализация на един човек?
Образование и академичен път
Образователният път на Петър Стоянович започва в престижната Немска езикова гимназия "Карл Либкнехт" в София (днес 91 НЕГ "Проф. Константин Гълъбов"). Германското образование оставя дълбока следа в неговото формиране и по-късно го насочва към специализация във Виена.
През 1998 година защитава докторска дисертация с отличие в Университета Виена на тема "Fürst Ferdinand I. von Bulgarien in den Augen der österreichisch-ungarischen Diplomatie (1894-1898)". През 2016 година става доцент в Института за исторически изследвания към БАН, а през 2018 година получава професорска титла в Шуменския университет.
Политическата кариера - между дипломацията и културата
Политическата кариера на Петър Стоянович е белязана от високи постове и значими решения. Най-забележителен е периодът му като парламентарен секретар и началник на кабинета на министъра на външните работи Надежда Михайлова (1998-2001), където напуска с ранг "пълномощен министър".
Кулминацията на политическата му дейност е поста министър на културата в правителството на Пламен Орешарски (2013-2014), където като безпартиен се стремеше да внесе професионализъм в културната политика.
Научните изследвания - специализация в царската история
Научните интереси на Петър Стоянович са фокусирани върху политическия, династичен и дипломатически живот на Царство България и отношенията с великите сили. Неговите изследвания хвърлят нова светлина върху личността и управлението на княз Фердинанд I Български.
Като председател на Българското Царско историческо общество от 2016 година, той активно работи за популяризиране и преосмисляне на царския период от българската история.
Основни произведения и библиография
Библиографията на Петър Стоянович включва над 15 монографии на български, немски и английски език. Сред най-значимите му произведения се открояват:
Исторически изследвания:
- "Известният непознат. Иван Стоянович 1862–1947" (2012)
- "Междуцарствието, кризата и битката за българския трон (1886–1887)" (2017)
- "Пътят към София. Произход, образование и мотивация на принц Фердинанд Сакс Кобургски и Готски за мисията в България" (2021)
- "Фердинандеум. Фердинанд I и европеизацията на България" (2022) - монументално изследване от 836 страници
Необичайни творби: Интересно е, che Петър Стоянович проявява и кулинарни интереси с книгите:
- "Така би сготвила баба ти" (2016)
- "Кухнята на баба и на проклетото й внуче" (2022)
Отличия и международно признание
Петър Стоянович е носител на множество отличия, включително Хердерова стипендия за история (1995), Рицар на цивилния кръст за заслуги на Република Малта (2001) и "Свети Александър" II степен (2022). Той е и почетен доктор на Шуменския университет.
Открийте света на Петър Стоянович в Booktrading! Потопете се в захващащите исторически разкази и научни изследвания на един от най-авторитетните български историци. Поръчайте книгите му онлайн и се докоснете до неразказаната история на България!